skip to main content

 

Click Here for Athletic Hall of Fame Nomination Form

 

2002 Inductees

Sue Aldworth

1979

Craig MacDonald

1970

Diane Andrade-Breslin

1975

Jim Maginn

1975

John Bennett

1971

Debbie Martin-Lutjen

1977

Kevin Boland

1972

Christine Mayer-Wickel

1979

Charles Brown

1974

Kevin O'Shea

1976

Christine Collier-Bond

1969

Billie Phillips

1969

Stephen Delligatti

1978

Regina Rogers

1979

Chris Dieterich

1976

Robert Rotanz

1974

Gil Green

1973

Barbara Sabitus-Gubbins

1978

Keith Hart

1977

Joe Silipo

1976

Steven Hart

1969

Jeff Spooner

1973

Nancy Holt-Olingy

1969

Jonathan Storck

1972

Sue Irizarry-Finelly

1978

Tom Trakoval

1975

Carl Johanntges

1972

Missy Wassell

1970

 

2002 Honoree

Dr. John Foley

Athletic Director

1955 through 1990

 

2003 Inductees

John Arceri

1981

Ann-Marie Hughes

1984

Claudia Bangs

1976

Joe Matassa

1988

Shari Campbell

1983

Kristen Mesick

1983

Brendan Cody

1988

Mary Claire O'Dea

1980

Dennis Goldstein

1986

Sue Peacock

1980

Timmy Goldstein

1983

Steve Peruso

1979

Jim Henderson

1974

Alex Rocke

1984

Kathy Holleran

1980

Chris Syrewicz

1971

John Hussey

1984

Joe Tasman

1988

Jill Irizarry

1984

Andrea Vilardi

1982

Cheryl Kenyon

1980

Rich Wehman

1978

 

2003 Honorees

Dr. H. Jean Berger

(Posthumously)

Everett Hart

 

2005 Inductees

Bruno Barbera

1990

Mary Lannak

1977

Barbara Bischoff

1978

Joseph "Chip" Mayer

1986

Roslyn Chua

1985

Thomas Rotanz

1977

Michelle Chua

1987

Scott Sanders

1981

Veronica Fallon

1977

Joshua Selig

1993

Megan Greene

1992

Adam Steinberg

1984

Lynne Henderson

1976

Jennifer Strazza

1989

Patrick Hughes

1988

Chris Walker

1983

Kelly Jens Hansen

1985

Scott Weber

1995

Stephen Kincade

1980

 

 


2005 Honorees

 

Judith Benedetto, Bruce Betcher

Dr. Rick Black (Posthumously)

Joseph Cuozzo, Carlton (Hub) Edwards

Herb Friedman, Will Gray

Violet Thompson, Willie White

 

2007 Inductees

Gordon Becker

1974

Michael Hoppey

1974

Gregory Cattrano

1993

John Martin

1992

Scott Coulter

1976

Dave McCulloch

1981

Margaret Dawe

1975

Kathleen O'Connor

1984

Jed DeWick

1995

Daphne Raptis

1981

Harold Drumm

1994

George Schmidt

1978

Maureen Duffy

1994

Kate Stoehr

1994

Lisa Franzino

1993

Lindsay Stone

1997

 

2007 Honorees

Erin Blaney, Arthur Curtiss

Michele Dougherty, Vicki Goldfarb

Rick Hancock, Robert O’Rourk, Ray Weeks

 

2009 Inductees

Tom Aird

1981

Kevin Knipfing

1983

Donna Attridge

1978

Toni McKinnon

1988

John Banks

1989

Darcy Millhaven

1982

Robert Betcher

1983

Deborah Musiker

1984 

Tom Cronin

1990

Jay Negus

1995

Lisa Denerstein

1988

David Ober

1986

Laura DeSario

1996

Darby Rice

1994

Kenneth Eriksen

1979

Michael Tummillo

1982

Michael Foley

1983

Robert Wehman

1983

Tim Hoppey

1976

 

 

 

2009 Honorees

Christopher Bevelander

William Foley Sr.

Bill Martens

 

2017 Inductees

Gerard Arceri

1982

Jacklyn Morrison

2005

Shaylyn Blaney Butler

2007

Mary Mullane Flynn

1988

Michael Gray

1974

Chris Passavia

2000

Georgia Holland

2010

Todd Sauerbrun

1991

Krysta Johnson

1999

Chris Tingue

2004

Richard LeDoux

1982

Shannon Watson Sioss

1999

Steven Matz

2009

Barbara Troiano van Bayrer

1987

 

2017 Honorees

Don Webster

Athletic Director

2001-2009

Interim Superintendent of Schools

2009-2010

Kurt Ferraro

Coach

1985-2015


 

Thursday, October 28, 2021   |  District Home